Podwórkowe BHP, czyli plac zabaw ma swoje prawa - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Podwórkowe BHP, czyli plac zabaw ma swoje prawa

Podwórkowe BHP, czyli plac zabaw ma swoje prawa

Autor zdjęcia/źródło: Dziecko na plcu zabaw@pixabay.com

Place zabaw dla dzieci znajdziemy prawie wszędzie. Na miejskich podwórkach, w parkach i na skwerach a także w przedszkolach i prywatnych ogródkach. Huśtawki, zjeżdżalnie oraz piaskownice stwarzają dzieciom możliwości dobrej zabawy i zachęcają do aktywności fizycznej.

Zalet placu zabaw jest wiele. Przede wszystkim znajdują się one na świeżym powietrzu i zachęcają do aktywności fizycznej, która jest niezbędna w procesie wzrostu i wzmacniania układu kostnego  dzieci. Place zabaw są świetnym pomysłem na spędzanie wolnego czasu  i  dają okazję do treningu umiejętności społecznych.  Dziecko na placu zabaw uczy się współpracy, współzawodnictwa i kreatywności a także funkcjonowania w grupie rówieśników i  nawiązywania relacji. Place zabaw sprzyjają także pracy układu nerwowego oraz mózgu, gdyż zabawa i ruch dostarczają wielu potrzebnych bodźców. Dzieci uczą się kontrolować własne ciało, ćwiczą równowagę i koordynację oraz planowanie swoich ruchów. Ogólnie sumując place zabaw stwarzają okazję do pozytywnego spożytkowania dziecięcej energii.

Dziecko na placu zabaw i jego bezpieczeństwo

Konstrukcja placu zabaw powinna uniemożliwiać dzieciom poniżej 3.roku życia dostępu do sprzętów przewidzianych dla starszaków. Bezpieczeństwo w głównej mierze zależy od rodziców i opiekunów, natomiast  asysta dorosłych w przypadku małych dzieci jest niezbędna. O bezpieczeństwie  publicznych placów zabaw decyduje przede wszystkim ich lokalizacja, ogrodzenie oraz odpowiednie wyposażenie.  Z reguły usytuowane  są one w miejscach oddalonym od ruchliwej ulicy, często ogrodzone ale niestety rzadko ocienione. Każdy plac zabaw ma swój strategiczny punkt, jakim jest piaskownica, a nieopodal niego różnego rodzaju huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele czy koniki na sprężynach dla maluchów. Pod okiem opiekunów dziecko z powodzeniem  może sprawdzić przydatność tych sprzętów. Umieszczanie urządzeń nie może być jednak przypadkowe a nad całością powinni czuwać specjaliści. Dla rozwoju dziecka ważny jest zarówno rodzaj sprzętu  jak i materiał z jakiego został wykonany.

Przyjrzyjmy się sprzętom z placu zabaw.

1. Piaskownica nie stwarza ograniczeń wiekowych. Dotykanie piasku pobudza receptory w rękach i jest całkowicie odmiennym doznaniem od tego podczas zwykłej zabawy. Nawet stawianie babek z piasku ma swoje ukryte znaczenie, gdyż doskonali precyzję i koordynację ruchów.

2. Huśtawka jest dostosowana do wieku użytkowników. Dla najmłodszych do 3 roku życia przeznaczone są stabilne huśtawki z oparciem i poprzeczką zabezpieczającą. Bujanie się na huśtawce ćwiczy utrzymywanie równowagi, koordynację ruchów, a także siłę mięśni nóg, tułowia i ramion.

3. Drabinki  świetnie sprzyjają pracy obu półkul mózgowych dzięki naprzemiennym ruchom rąk i nóg. Wspinanie się ćwiczy równowagę, koordynację ruchów i siłę rąk.

4. Karuzela  dla dzieci jest przede wszystkim treningiem utrzymywania równowagi. Rozkręcanie jej wymaga od dziecka włożenia siły i panowania nad ruchem.

5. Zjeżdżalnia uczy balansowania własnym ciałem i przyjmowania takiej pozycji, żeby prawidłowo zjechać i nie upaść na końcu na pupę. W znacznym stopniu jest więc ćwiczona równowaga. Oczywiście, młodsze dzieci wymagają asekuracji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Zabawy z dziećmi na dworze - TOP 10>>

Babcia, niania czy przedszkole?>>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Karina11
    Karina11Ikona zgłaszania komentarza
    Świetny artykuł, który pokazuje, jaki dobroczynny wpływ mają place zabaw na nasze dzieci. Sami z mężem zastanawiamy się, czy nie zrobić małej placu zabaw u nas w ogródku, ale nie wiemy na jaką firmę się zdecydować. Kojarzy ktoś z was http://spil.pl/ ? Jeśli tak to proszę o odpowiedź :)
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Lubie podwórko Nivea, jest wszystko nowe, ledwie zrobione, mam nadzieję że bezpieczne.